Pavel Voráček

O mně

 
O mně

"Pavel Voráček se ukázal být odhodlaným a tvrdě pracujícím studentem. Je nejohleduplnějším a nejbystřejším hudebníkem, jehož impozantní technická plynulost je vždy položena jako služba hudbě. Je to opravdový aristokrat na klávesnici, který nikdy nevydá ostrý zvuk, nic nikdy netlačí a je schopen vytvořit mimořádně krásnou melodii, zvláštní kvalitu, která je v dnešní době příliš vzácná u mladého pianisty. Pavel přináší značnou vyrovnanost a umění do svých interpretací a vždy hraje s maximálním přesvědčením a upřímností. Zaslouží si každý úspěch ve své budoucí kariéře."
Margaret Fingerhut

Pavel Voráček je absolventem Gymnázia Jana Nerudy s hudebním zaměřením v Praze u prof. Martina Ballýho a pražské HAMU ve třídě doc. Miroslava Langera. Byl stipendistou na Birmingham Conservatoire ve Velké Británii, kde studoval klavír pod vedením MARGARET FINGERHUT a Phillipa Martina, komorní hudbu pak pod vedením JOHNA HUMPHREYSE. Absolvoval mistrovské kurzy u Petra Donohoe a Andrew Balla.

Ocenění a úspěchy

  • Ocenění Concertino Praga.
  • Ocenění Prague Junior Note.
  • Mezinárodní klavírní soutěž Bedřicha Smetany.
  • Ceny za interpretaci děl Roberta Schumanna a Klementa Slavického.
  • Spolupracoval ve Dvořákově síni pražského Rudolfina s dirigentem Ondřejem Kukalem.
  • Provedl klavírní koncerty J. S. Bacha, W. A. Mozarta, L. van Beethovena a R. Schumanna.
Pavel Voráček
sólová a komorní Klavírní vystoupení
Ještě během studií získal ocenění v soutěžích jakými jsou například: Concertino Praga, Prague Junior Note a Mezinárodní klavírní soutěž Bedřicha Smetany. Mezi zvláštní ocenění patří ceny za interpretaci děl Roberta Schumanna a Klementa Slavického.
  • V cyklu "Josef Suk uvádí mladé talenty" měl tu čest spolupracovat ve Dvořákově síni pražského Rudolfina s dirigentem Ondřejem Kukalem. Dále provedl klavírní koncerty J. S. Bacha, W. A. Mozarta, L. van Beethovena a R. Schumanna.
  • Jako sólista a komorní hráč vystoupil na Jihočeském hudebním festivalu, Mladé Smetanově Litomyšli a na festivalu Trutnovský podzim v roce 2015. V rámci Pražské Muzejní noci 2011 vystoupil v Sukově síni pražského Rudolfina. Ve Velké Británii se zúčastnil jako komorní hráč festivalu F. Mendelssohna - Bartholdyho.
  • V sólovém i komorním repertoáru Pavla Voráčka jsou zastoupena díla od baroka až po současnost. Kromě děl velkých mistrů se věnuje i interpretaci a premiérování skladeb svých současníků. Je organizátorem každoročních koncertů k výročí narození Bohuslava Martinů, během nichž provedl velkou část komorních děl tohoto autora.
Pavel Voráček vystoupil se sólovými i komorními recitály na podiích nejen v České republice, ale i ve Velké Británii, Německu, Číně, Slovinsku, Maďarsku, Dubaji, Sýrii a Švýcarsku. V současné době vystupuje s houslistou Petrem Macečkem, se kterým mimo jiné provedl kompletní cyklus deseti Beethovenových sonát.
Rád spolupracuje s operními zpěváky, konkrétně s Janou a Václavem Siberovými, Michaelou Kapustovou, Simonou Procházkovou a Petrem Matuszkem.
Kromě sólové a komorní hry se Pavel Voráček věnuje pedagogické činnosti na Gymnáziu a Hudební škole Hlavního města Prahy. V listopadu 2014 Pavel Voráček vystoupil společně se Symfonickým orchestrem Pražské konzervatoře pod vedením Miriam Němcové. V tomto období také doprovodil na Operním gala v Praze Marinu Vyskvorkinu, Nikolaje Višnjakova, Janu a Václava Siberovy a další hvězdy české operní scény.
V rámci doktorandského studia na Ostravské univerzitě plánuje Pavel Voráček provést všech 32 klavírních sonát Ludwiga van Beethovena.  K červnu 2017 již úspěšně provedl 19 z nich.